Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Mehmet Toprak

YÖK, yurt dışı eğitime kapıları kapattı

İstanbul (Mehmet Toprak) YÖK, kural tanımayan kararlarına bir yenisini daha  ekledi. Aldığı yurt dışı eğitimiyle ilgili  yeni kararları uygulamaya koydu. Bir nesil yok ediliyor. Alemlere Rahmet olarak gönderilen iki cihan peygamberi Hz. Muhammed (S.A.V.) “İlim Çin’de de olsa alınız.” Hadisi şerifine muhalefet eden bir YÖK başkanı ve yöneticileriyle, Türk gençliği karşı karşıya getirildi. Türk öğrencilerine yurt dışı eğitiminin kapıları kapatıldı.

Devlet ve hükümet tribünlerden bu durumu seyrediyor. YÖK’ün yurt dışı mezunlarına hukuka aykırı denklik vermemesi uygulamasından kaynaklanan sorunu  Putin veya Trump mı? çözecek!

 

YÖK, yurt dışında öğrenim görecek öğrencilere, dünya sıralamasında ilk 400 ve ilk 1000 şartı getirdi. İlk 400’e girmeyen bir üniversiteden mezun olursanız, örneğin tıptan, yeterlilik sınavına gireceksiniz, ilk binde değilse diplomanıza denklik verilmeyecek.

 

YÖK,  aldığı kararlardan önce yurt dışı mezunlarına nasıl bir uygulama getirecek! Alınan kararlar geriye doğru işlemez. 15.03.2024 tarihinden önce Yurt dışından mezun olanlara YÖK, doğrudan denklik vermeli!

 

Diploma Denklik Mağdurları Derneği
@DenklikDiploma

Bugün @ntv‘de @YuksekogretimK

‘nun düzenlediği ve hukukçuların, şaşkınlıkla incelediği 15 Mart’ta resmi gazetede yayınlanan #YurtDışıDiplomaDenklik ile ilgili düzenlemeyi yorumladıkları haberi takip etmek istedik fakat yorumcunun, “Dünya sıralamasında bulunan ilk 400 ve ilk 1000 üniversite şartının, YÖK’ÜN KALİTELİ EĞİTİM için yaptığını söyledikten sonra Türkiye’de 208 Üniversite olduğunu, bunlardan SADECE 1 TANESİNİN İLK 500’DE OLDUĞU VE MAALESEF SADECE 10 TANESİNİN DE İLK 1000’DE olduğunu hatırlayınca yayının devamını izlemeye gerek duymadık. Yorumcunun anlatımlarından çıkan analiz

ve Denklik Daire birimiyle birlikte Hukuk biriminin de aslında denkliğe tabi tutulması gerektiğidir. Keza çıkarılan yönetmelik kendi içerisinde bile çelişkilerle dolu. Ve sormakta fayda var yeni yönetmeliğe göre ilk 1000 şartı varken Türkiye’de bu sıralamada YER ALAMAYAN TAM 197 ÜNİVERSİTEDEN Mezun olan kişiler ile ilgili de ne gibi bir işlem yapacaksınız? YOKSA EĞİTİMDE KALİTE MANTIĞIYLA sıralamaya giremeyen Türk Üniversitelerinin mezunlarının diplomalarını da YOK MU SAYACAKSINIZ?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER