Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Abdurahman Filiz

LİDERLİK DERSİ 7

 LİDER RECEP TAYİP ERDOĞAN DEĞİŞİMCİ DÖNÜŞÜM VİZYONLA ÜLKENİN GELECEĞİ İNŞA ETMEKTEDİR

Değişimci bir lider olarak Sayın Recep Tayyip Erdoğan yeni bir değişim vizyonunu anlatan güçlü bir öykü yaratmaktadır. İnsanlık tarihinde günümüze kadar birçok lider ve yönetici gelip geçmiştir. Çok az sayıda lider ülkelerde ve insanlık tarihinde hikâyeler bırakmıştır. Ülkelerin tarihinde bir hikâye bırakan liderler hep insalar tarafından anılmaktadır. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Liderlik Vizyonu ülke tarihinin geleceğinde bir hikâye yaratmaktadır. Başarılı bir gelecek, dünyaya uyum sağlayarak ve geleceği biçimlendirerek ve değerlerinin bakış açılarına karşı duyarlı olarak ve neyi değiştirmek istediğiniz konusunda açık olarak, kendinizle ilgili neyi değiştirmenizi gerektiğine önem vererek, değerlerini değişim konusunda cesaretlendirerek, mevcut gerçekliği onaylayarak, tutku ve vizyonu ile toplumun öğrenmeye liderlik etmeye, muasır medeniyete ulaşmaya çalışarak elde edilir. Ülkemizde dünün tabu olana basmakalıp bürokrasinin tutumu bugüne kıyasla değişimi ne kadar dönüştüğü bir gözlemci olarak insan tehacüp kalmaktadir. Dün şiddetle karşı çıkan, muhalefet eden kesim (kamu alanında başörtü gibi)bugün muhalefet ettiği konuları savunulur halde görülmektedir. Toplumsal dönüşümün nasıl gerçekleştiği muhalifler daha farkına varmadan dönüşüme uyum sağlanmıştır.

Dönüşümcü Liderler Vizyonu hakkında sadece konuşmaz, onu hayata geçirirler onları, konuşmayı yönetici suitlerinin dışına çıkarak harekete geçirirler. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın topluma verdiği vizyonu; istikametindeki hedefleri gerçekleştirerek topluma ulaştırmayı sağlamaktadır. Yapılan yatırımların gerçekleşmesi dünün hayaliydi. Liderler, tutarlı bir şekilde söylemi eylemle dönüştürmeleridir. Liderlik vizyonu gerçeğe dönüştürme becerisidir. Liderler toplumların hayal edemedikleri vizyonları gerçeğe dönüştürerek, toplumları hayeller ötesine ulaştırırlar. Dün ülkemiz için hayal ettiklerimiz bugün gerçeğe dönüştüğü gibi gelecek için hayal ettiklerimiz yarının gerçekleşmesidir.

Liderler ülkenin sürdürülebilir rekabet üstünlüğü yaratmak için farklı stratejilerden yararlanabilir. Ülkelerin bağımsız hareket edebilmeleri için herşeyden önce savunma sanayi açısından dışa bağımlılıktan kurtulmak, milli sanayi inşa ederek dünya ile rekabet edebilecek seviyeye ulaşmaktan geçer. Savunma sanayi alanında yapılan hamlelerle gün geçtikçe milli üretim oranının yükseltildiğini, günümüzde kullanılan teknoloji en üst seviyeye çıkarılmaktadır. Bu alanda yeni mühendislerin yetişmesi, üniversite sayılarının çoğaltılması, yetişen insan gücü, yararlanacak beyin gücünün artmasını sağlamaktadır. Mevcudun daha ötesi için üniversiteler arasında rekabet ve dünya ile rekabet yarışında kendilerini dahada geliştirerek, bu gelişmeyi ve ülke üretimine bilgi katkısı sağlanmaktadır. Sayın Erdoğan’ın vizyonu küresel güç olma hedefini göstererek bu hedefe ulaşmanın en önemli yolu bilim ve teknoljinin milli olarak üretilmesi ve savunma sanayinin milli üretimle rekabet edebilecek olmasından geçer. Ülke olarak tarihteki evrensel güçler arasında yer almamız için Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın koyduğu vizyonu doğru anlayıp o yönde harekete geçmemiz, hedefe ulaşmaktaki zamanı daha erken sağlar. Toplumun ihtiyaçlarını dikkate alan, güçlü bir devlet sistemi kuran lider, toplumun zihninde daha uzun sürelidir. Yarının küresel güç olma istemi bugünden başlayan devletin daim olması, mazlum ve mağdurların zulümden kurtulmasnın beklentisi gerçekleşmiş olacaktır.

Krizsiz değişim ile ülkemizde parlementer sistemden cumhurbaşkanlık sistemine geçişini sağlamaktadır. Yeni, eskinin yerine geçme niyetini belli edince, eski ile yeninin bu şekilde bir arada yaşaması bir takım zorluklar doğurabilir. Yeni bir parti organizasyonu, yeni ittifaklar

kurulması, siyasi yelpazelerin, yeni oluşumların olmasının birçok zorluklar doğurduğu bilinmektedir. Buna göre yeni bir değer yaratma mantığını tasarlamak ve yeni bir ilişki ve kurum sistem etme çok çiddi bir meydan okumadır. Tüm saldırılara rağmen her kötü koşullarda ülkedeki ekonomik saldırıyı, dış politikalardaki değişimler, uluslararası ekonomik savaşların varlığı Sayın Erdoğan’ın iyimserlik düşüncesinden hiçbir şey kaybetmeden her saldırıya karşı daha güçlü olmayı başarmıştır.Hep iyimserliği muhafaza etmiştir. Liderlik değişimi kolaylaştırma ve denkleşme işidir.

Recep Tayyip Erdoğan iyimserlik ilham edebilen, yenilik motivasyon edici vizyonuyla partiye büyük bir dinamizm sağlamakta aynı zamanda toplum bireyleriyle sergilediği iletişim etkinliği ile kolayca hedefe kilitlenmektedir. Siyasettekilerin değer beklentilerine ve motivasyonlarıyla değişime kolay uyum sağladığını, partinin ve ülke çıkarının kişisel çıkarları önünde tuttuğu bu yönde parti içinde bir değer inanç beklentileri pekiştirdiği bu hususta gerekli fedakârlıktan kaçınmadan harekete geçtiği gösterilmektedir. Lider kendilerini izleyenlere neyin önemli olduğunu neye inandıklarını göstermektedirler. Büyük liderler toplumları ve ülkelerin insanına gösterdiği hedeflerin gerçekleştirmesi veya aşılması için hep birlikte ve gönül bağlılığı gerçekleştirmek amacıyla insanlara ilham verme kabiliyetindedirler. Toplumsal değişim ve dönüşüm ihtiyacını gördükleri an harekete geçerler, toplumun olması gereken istikamete yönlendirirler. Ülkemizde hükümet sisteminin değişikliği bir ihtiyacın zaruriyeti olduğunda bu değişimi gerçekleştirmeye yönelik, toplumu harekete geçirerek sonuç alınmaktadır. Dönüştürücü Lider insanların kişisel çıkarlarını toplum için feda etmelerini sağlar. Teknolojinin hızla geliştiği çağımızda idari kararların zamanında ve süratle alınması gerekirdi. Parlamenter sistemin pazarlıklı yapısı ve hükümetlerin zayıf olmaları ülkenin önünde doğacak fırsatları değerlendirmeden uzak kalınabilmekteydi. Ülkenin gelişimi ve kalkınmasına yönelik kararların alınması, yatırımların gerçekleşmesi için istikrarlı, güvenilir iktidarlara ihtiyaç duyulmaktadır. Liderler fırsatları anında görebilen ve hızlı tepki verebilendir.

Dünyamızın uygarlığın geleceğinin karşısında tehlikeyi kabul etme, yön değiştirme konusundaki korkunç başarısızlığı, tutarlı, kararlı liderliğin yokluğunu ve güç dengesizliğini yatıştırıyor. Bir tarafta küresel güçlerin, dengesiz yöneticilerin idaresinde savaş ve medeniyetler yok olmaktadır. Diğer tarafta coğrafyamızda savaşlar ve insanlık dramı, terör ve terörü destekleyen küresel güçler aynı zamanda medeniyetlerin kalıntılarını da yok etmekteler. Bu duruma dur diyecek, küresel dünyamızda güç haline gelecek, adil liderlik edecek ülkeye insanlık adına çok ihtiyaç duyulmaktadır. Sayın Recep Tayyip Erdoğan ülkemizi küresel güç olma hedefini gösterek, dünya nizamındaki çarpıklığa itirazı olduğu, yeniden güçlü ülke ve yaşanılacak adil bir dünya nizamına işaret etmektedir. Bu yönde toplum dinamizmini harekete geçirirek yeni teknoloji icat ve gelişmelerine toplumu seferberlik ruhuyla devletçe destekleme programıyla yola koyulmaktadır. Değişimci liderlerin, kelimeler, semboler ve öyküleri, insanların vizyonu içselleştirmelerine dönük, enerji veren bulaşıcı bir heyecan oluşturur.

Bugün sadece gelişmek için değil, aynı zamanda artarak gelişen küresel güç olmaya, adil bir dünya nizamı oluşmasına denge noktayı yakalamak zorundayız. Mazlum, zülme uğrayan tüm insanlık umudun bekleyişi fazla geciktirmeden, savaşçı zalimlere dur demeden geciktirmemeliyiz. Yeni bir değişimi coğrafyamızda oluşturma bekleyişleri Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır ve onun gelecekteki vizyonunda olduğu bilinmektedir. Liderler toplumların etkin verimliliği üzerinde etkinliğinde öteki olgularını etkilerler.

Dünyada değişen teknoloji ve gelişmelerine ayak uyduracak, uzay ve bilişim teknoloji kullanımı ve üretimini gerçekleştirecek, milli sanayi gelişimini destekleycek ve milli üretim girişimcilerinin üretimini kamu hizmetinin alınması yönünde öncelik verilebilecektir. Girişimci bilişim, uzay, gemi ve savunma sanayi teknoloji gelişimi mucitlikleri, yaratıcılığı, inovasyonu kamu alım garantisiyle üretim desteği sağlanarak, rekabet seviyesi taşınacak gelişiminin öncülüğü yapılabilecektir. Lider bu gelişmelere vizyonu ile motovasiyonu sağlayarak göstereceği yolda yürümekle küresel güç olma hedefi yakalanır. Türkiye günden güne gelişimi ve zihinsel değişimi, dönüşümü liderlik vizyonuyla tamamlamayı kolaylaştıracaktır. Geçmişin başarılarıyla avunulurken geleceği ıskalamak veya bunun verdiği rehavetle gelişme ve üretme ihtiyacı hissetmemek milletlerin sonunu hazırlayan açmazlardan birisidir.1Toplumsal dinamizmi üretime yönelik harekete geçirecek güçlü lider Sayın Erdoğan’ın vizyonunda gerçekleşecektir. Tarihsel övgülerimizden ziyade bugün ve yarın tarihte ki gelişmiş toplumların içinde ki yerimizin nasıl nerede olacağı çok önemlidir. Liderler daha iyiyi elde etme, yapma ve daha iyi olanın konusunda başkalarına ilham verirler. Ülkemizde dördüncü sanayi devriminin gerçekleşmesi,dünyada hakettiğimiz yeri almasına, Sayın Erdoğan vizyonu istikametinde gelişmesini yakalamasına gençlere ilham vermektedir.Değişimde ilerlemeye sebep olan tek şey herkes işini iyi yaptığında iyiler mutlaka kötülerden üstün olacaktir.Lider gelecekte toplumun olmak istediği geleceği inşa ederler.

Dahi liderler farklı alanlara yönelen grupları bir hedef ve amaca odaklama becerisini sağlamada marifetlidirler. Sayın Erdoğan’ın Kudüs Meselesi’nde; Kudüs’ün Amerikan tarafında İsrail’in başkent olarak tanımasına karşı islam işbirliği teşkilat üyelerinin toplatarak tek bir seslilik olarak tepki ortaya koymuş, bununla kalmayarak BM nezdinde 180 ülkeyi kendi fikir ve düşüncelerininin doğrultusunda oy kullanmasını sağlayarak ABD’nin BM çatısı altında yalnızlaştırma becerisini göstermiştir. Bir süper güce karşı etkili iletişim ve liderlik becerisini göstererek BM’in diğer üyelerininde ABD’ye karşı oy kullanmasını sağlamıştır.

Liderler; umutların tükendiği anda umut, karanlığın çöktüğü anda ışık olma becerisine sahiptir. Sayın Erdoğan cesaret ve vizyonuyla, iyimser bakışıyla topluma umut, vizyonu ile geleceği inşa etmektedir. İnşa edilecek ülkemizin sanayi gelişiminin geleceğini bugün de güvene alınması için sanayi istihbaratı kurarak, sanayiciye bilgi ve güveni aşılamak, sanayicinin sırlarını muhafaza etmek için YMM ünvan ve işleminin kaldırılması, Maliye Bakanlığı’nın üst bürokrasinin görevden ayrılmadan sonra üç senenin muhasebe denetim mesleğinin girişimi yasaklanmalıdır. Bu da sanayicimizin geleceğe yönelik atılacak adımların güvenliğini sağlayacaktır. Süper güç olma yolunda ki ülkenin en başta sanayi sırlarını muhafazaya yönelik Sayın Erdoğan’ın gösterdiği vizyon ve amaca ulaşılması için tedbirler alınmalıdır.

Cesur, güçlü, inandırıcı bir vizyona sahip liderler ülkeler geleceğinde hikayeleri olacaktir. Sayın Recep Tayyip Erdoğan gelecekte 10 büyük ekonomide olmayi ve küresel güç olması için bugünden ülkenin inşasını yapmaktadır. Elbete toplumuz tarafinda sevilib kendisine bağli harket eden büyük kitleler oluşmaktadir.

Abdurrahman filiz

Bağimsiz Denetci&Malimüşavir

Mayıs,2018,İstanbul

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER