Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Bayram Korkmaz

ÜLKESİNDE SURİYELİ İSTEMİYORMUŞ!

 

Bayram Korkmaz

Anlam ve mana açısından derin bir analiz yapmak, şov yapmaktan daha aladır. Son günlerde mazlum ve mağdur suriyeli kardeşlerimiz üzerinden kirli eller bir algı operasyonu yapmaktadır. Yalnız dikkat edilmesi gereken durum, şeytani bir yaklaşım ile toplumumuzun hassasiyet gösterdiği noktalardan, toplumun sinir uçlarına dokunarak bu algıyı oluşturmaktadırlar. Bu mihvalde biz Suriyeli kardeşlerimize;

1- Asr-ı Saadet dönemi bizim için tek referans olup, uygulamada örneğimiz olan Ensar-Muhacir ilişkisi ile duruma bakmak mecburiyetindeyiz.

2- Toprakları işgale uğramış ve kendi yöneticisi tarafından yok edilme hedefine konulmuş insanlar için ülkemiz; mazlum insanların sığınacağı güvenli liman, beldeyi tayyibedir.

3- Her toplumun kendi içinde kötü karektere sahip insanı mutlaka vardır. Azınlıkta olan kötüye bakıp, iyilerin kıymeti yok sayılmaz. Sığınmış olduklar bu toprakların bereketi için, birliği ve dirliği için gece kur’an okuyup, dua eden, gözyaşı döken muhacir hükmündeki kardeşlerimizin kıymeti asla yok sayılamaz.

4- 15 Temmuz gecesi Suriyeli gençlerin, Filistinli gençlerin verdiği mücadele asla unutulmaz, yok sayılamaz. İçimizden birileri o karanlık gecede marketlere, benzin istasyonlarına, ATM lere koşarken, bazıları tanklara alkış tutup camide sela veren hocayı darp ederken, Onlar; “Bu gün bu ülkeye ve kahraman Liderine vefa borcunu ödeme günüdür” diyerek evinden çıkıp ağır yaralanarak günlerce yoğun bakımda yatan Suriyeli genci unutursak vefasızlık yapmış olur, Allah’ın gücüne gidecek davranışın içine girmiş oluruz. Ümmet olma bilincini yitirmiş oluruz.

6- ÖSO birliklerinde vatanı için mücadele eden mücahitlerin aileleri bizim ülkemizde başlarında bir erkek çocuğu ile birlikte emanetimizdir. İslamın ve Türkün töresinde Emanete ihanet edilmez. Suriyeden kaçıp gelen vatan bilmez, değer bilmez, adap bilmez, aslının ne olduğu belirsiz olan kendi toplumunun sapık zihniyetleri var elbette. Toplumumuz ve kolluk kuvvetlerimiz bunlar için gereğini yapıyor. Ancak ev kirasının günü geçti diye eşi cephede cihat eden çocuklarının başındaki misafir bacımıza niyetini bozan akçalar yokmu içimizde. 

7- Suriyeli kardeşlerimizi ucuz iş gücü olara görenler, mevcut dramı kendine fırsata çevirip normal değerinin kat ve kat fazlasına ev kiralarını artıranlar masum sayılamaz.

8- Ben bu mazlumlar ile yakından ilgilenen biri olarak kendi imkanlarımız ile yardım etmek istediğimizde mahçup oldular, yardım istemediler. Bu noktada çoğunun kanaatkar olduklarına yakinen şahit oldum.

9- Ülkemize gelen ailelerin çocuklarının parklarda oynamasını bazılarımız hazmedemedik, parklarımızı bu masum çocuklardan esirgemeye çalıştık. Peki hangimizin cocukları uçak sesi duyduğunda kafasını ellerinin arasına alarak bankların altına saklandı, bize göre bu masumların bankların altına saklanması basit bir oyun gibiyken o masumlar için uçak sesi hafızalarına işlenmiş ölümü, kanı, çığlığı, göz yaşını ve siren seslerini anımsatan acı bir travma idi. Bunu asla görmezden gelemeyiz.

10- Taksimde bir grubun bayrak açarak halay çekmesi sözde yılbaşı kutlaması, bu grubun vatan millet ve değer yoksunu olduğunu gösterir. Lakin genelleme yapmak, dili dualı, gönlü yaralı yetimi zan altında bırakmak ve mazlumun gönlünü kırmak Aziz milletimize yakışan bir durum olmadığı gibi kadim medeniyetimizin geleneğine de asla yakışmaz.

11- Bizim anlayışımız misafir bereketiyle gelir. Aceba hangimiz suriyeliler geldiğinden beri aç kaldık, evsiz kaldık ve imkanlarımız kısıtlandı. Aksine Arşın Rabbi esirgemedi hiçbir şeyi, bilakis bereketlendirdi bu topraklarda rızkı sadece paylaşalım diye. 

12- Bizler insan merkezli düşünen ihyayı merkeze alıp işgali reddeden bir anlayışın gereği olarak Afrine, Cerablusa ve Münbiçe giderek kendimiz için güvenli sınır oluştururken mazlum kardeşlerimizi de terörden arındırılan vatanlarına kavuşturma tefekkürüne sahibiz. 

13- Elbette gün geldiğinde bu gün ülkemizde misafir olanlar vatanlarına dönecekler. Biz sadece imtihan oluyoruz ve bu süreçten Rabbimizin yanında ilahi rızaya kavuşma hesabını yapmanın ötesinde başka birşey düşünemeyiz. Necip Milletimizin imtihanı da demekki buymuş diyerek gereğini yapmak mecburiyetindeyiz. 

14- Biz 15 Temmuz gecesi yiğit bir Liderin öncülüğünde ve kahraman Milletimizin duyarlılığı sayesinde Suriye olmaktan, Irak olmaktan, Afganistan olmaktan son anda kurtulduk. Aceba kimin duası, hangi mazlumun hürmetine bir düşünmek lazım.

15- Tefrika, fitne, umursamama, bananecilik ve görmezden gelme bize ait kavramlar olamaz.

Kötü olanlar, zalimler, muhaberatın adamları elbette hak ettiği cezaları alacak ve batıl elbette yok olacaktır. Bize düşen vakar ve haktan yana dik duruştur. 

Kardeşlerim sözün özü kötüyle iyi ayırmak; hırsızına, dilencisine ve ahlaksızına Devletin ivedi müdahale etmesi, mazlumları zan altında bırakan algı operatörlerine fırsat vermemesidir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER