Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Mevlana’da Bayram Sabahı / İmam Hatip Hafız Hüseyin Özyurt

Ramazan Bayramı’nın ilk saatlerinde vatandaşlar bayram namazı için camilere akın etti.

Ramazan Bayramı'nın ilk saatlerinde

 

İstanbul

Gaziosmanpaşa Mevlana Mahallesi Mehmet Akif Camii’nde Bayram Sabahı!

İstanbullular, Ramazan Bayramı sabahı camilere akın etti.

Ramazan Bayramı namazını kılmak isteyen vatandaşlar, sabah saatlerinde Eyüpsultan, Süleymaniye, Fatih ve Büyük Çamlıca camileri başta olmak üzere kentin camilerini doldurdu.

İstanbul’un farklı bölgelerinden gelenlerin bayram namazları için buluşma mekanları ise tarihi camiler oldu.

Camilerde yer kalmayınca vatandaşlar avlularda namaz kıldı. Bayram namazı öncesi İslam alemi için dualar edildi.

İmam Hatip Hafız Hüseyin Özyurt

Muhterem Müslümanlar!

Bugün, neşe, huzur ve kardeşliğin doruğa çıktığı Ramazan bayramını idrak ediyoruz. Rahmet, bereket ve mağfiret ayı Ramazandan sonra bizleri bir bayram sabahına daha ulaştıran Rabbimize sonsuz hamdü senalar olsun. Bizlere bu günlerin kıymetini öğreten Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya salat ve selam olsun. Ramazan bayramımız mübarek olsun.

Aziz Müminler!

Bayramlar, sevgi ve saygının, ülfet ve muhabbetin, şefkat ve merhametin, vefa ve sadakatin zirve yaptığı günlerdir. Öyleyse, bugün, varlık sebebimiz anne babamızın ellerini hürmetle öpüp dualarını alalım. Mütebessim yüzlerimizle hayatın yükünü paylaştığımız eşimize sevgimizi gösterelim. Tatlı sözlerimizle göz aydınlığı çocuklarımızı bayram sevincine ortak edelim. Akraba ve komşularımızı ziyaret edip, bayramın neşesini çoğaltalım. Geçmişlerimizi hayır ve rahmetle yâd edip, dualarımızdan onları da nasiplendirelim.

Kıymetli Müslümanlar!

Bayramlar, paylaşma, yardımlaşma ve dayanışma günleridir. Öyleyse yetimlerin ve öksüzlerin ışıl ışıl gözlerine bayram sevinci taşıyalım. Muhtaca, mağdura, kimsesize el uzatıp, onlara da bayramın huzurunu ve mutluluğunu tattıralım. Bayramın coşkusunu, hanelerimizden başlayarak, binalarımıza, mahallelerimize, şehirlerimize, ülkemize ve tüm dünyaya taşıyalım. Yeryüzündeki bütün mazlum ve mağdur kardeşlerimizin özgürce bayram yapabilmeleri için dua edelim. Edelim ki bayramımız bayram olsun.

Değerli Müminler!

Bayramlar, birlik, beraberlik ve kardeşlik günleridir. Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de “Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin.”1 buyurmaktadır. O halde bugün dargınlıklara, küskünlüklere son verelim. Bir mümin olarak başta ailemiz olmak üzere dargın olanların arasını düzeltmek için çaba gösterelim. Şefkat ve muhabbetle yüreklerimizi birbirimize açalım. Birlik olalım, kardeş olalım, kardeşler topluluğu inşa edelim. Edelim ki, bayramımız bayram olsun.

Aziz Müslümanlar!

Bayramlar, günahlardan arınma, tövbe ve istiğfar günleridir. Cenâb-ı Hak şöyle ى :buyurmaktadır ه ِ ۪ه َّف َّصل ۙى. َّوَّذَّكَّر ا ْس َّم َّر ب ه َّح َّم ْن تََّّز ك قَّ ْد اَّْفلَّ “Nefsini arındıran, Rabbini zikredip namaz kılan kimse kurtuluşa ermiştir.”2 Camilerimizi bayram sevinciyle tıklım tıklım dolduran değerli kardeşlerim! Hatalarımızın ve günahlarımızın ölçüsüne bakmadan, “Benim rahmetim her şeyi kaplamıştır.” 3 buyuran Yüce Rabbimizin engin hoşgörüsüne ve rahmetine sığınalım. Geleceğimizi, huzurumuzu ve umudumuzu İslam’ın rahmet yüklü mesajlarında arayalım. Arınalım her türlü kötülükten, haramlardan, kul ve kamu hakkından. Allah’ı zikirde bulalım huzuru. Namazla, ibadetle, hayır ve hasenatla yaklaşalım Rabbimize. Yaklaşalım ki bayramımız bayram olsun.

Kıymetli Kardeşlerim!

Az önce bayram namazımızı, omuz omuza, gönül gönüle eda ettik. Birazdan tekbirlerle, salavatlarla Rabbimize niyazda bulunacağız. Ancak hemen ayrılmayalım camimizden, uzaklaşmayalım birbirimizden. Allah Resûlü (s.a.s)’in şu hadisini hep birlikte hatırlayalım: “Birbirinizle musafaha edin, el sıkışın ki içinizdeki kin gitsin. Birbirinize hediyeler verin ki sevginiz artsın, düşmanlıklar yok olsun.”4 Öyleyse bu kutlu mabette başlayalım bayram sevincini paylaşmaya. El sıkışıp kucaklaşalım birbirimizle. Güler yüzümüzü ikram edelim yanımızdaki kardeşimize. İkram edelim ki bayramımız bayram olsun. Aziz Müminler! Bayramlar, ebedi bayramların müjdecisidir. Öyleyse bayramı hakkıyla idrak edelim. Ramazan ve bayramın güzelliklerini ömrümüzün tamamına yayalım. Yayalım ki ahiretimiz cennet, akıbetimiz bayram olsun. Bayramımız mübarek olsun. 

Üsküdar’daki Büyük Çamlıca Camisi, Ramazan Bayramı namazında binlerce kişiye ev sahipliği yaptı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Büyük Çamlıca Camisi’ne gelen çok sayıda vatandaş Ramazan Bayramı’nı burada karşıladı.

Caminin bulunduğu ana caddede araç yoğunluğu oluşurken, vatandaşlar camiyi kısa sürede doldurdu.

Cami içerisinde en üst kat kadınlar için ayrıldı.

Namazdan önce trafiğin yoğun olduğu, bu nedenle vatandaşların camiye gelmekte zorluk yaşadığı görüldü.

Bayram namazı öncesi Çamlıca Camisi’nin dijital mahyasına, “Kavuşmak ya nasip”, “Uğurlar ola”, “Elveda” yazılırken Türk bayrağı da yansıtıldı.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici de bayram namazını burada kıldı.

Namaz sonrası okunan hutbenin ardından cemaat bayramlaşarak camiden ayrıldı. Vatandaşlar cami çıkışı sırasında da yoğunluk oluşturdu.

Ramazan Bayramı namazında Eyüpsultan Camisi’nde de vatandaşlar bir araya geldi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ve Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken de bayram namazını Eyüpsultan Camisi’nde kıldı.

Fatih Erbakan, namazın ardından vatandaşlarla bayramlaştı, Köken de çocuklara zarf içerisinde harçlık dağıttı.

Süleymani’ye ve Fatih camileri de namaz vaktinde doldu. Cami içinde yer bulamayanlar bayram namazını avluda kıldı.

Namaz sonrası camilerin avlu ve bahçesinde bir araya gelen cemaat bayramlaştı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Sakarya’da Ramazan Bayramı hutbesini irat etti

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Geleceğimizi, huzurumuzu ve umudumuzu İslam’ın rahmet yüklü mesajlarında arayalım.” dedi.

Adapazarı ilçesi 15 Temmuz Camili Mahallesi’ndeki Şeyh Edebali Camisi’nde sabah namazına katılan Erbaş, namazın ardından vaaz verdi.

Daha sonra bayram namazını kıldıran Erbaş, cemaatin bayramını kutlayarak, bugün neşe, huzur ve kardeşliğin doruğa çıktığı Ramazan Bayramı’nın idrak edildiğini söyledi.

Bayramların, sevgi ve saygının, ülfet ve muhabbetin, şefkat ve merhametin, vefa ve sadakatin zirve yaptığı günler olduğuna işaret eden Erbaş, vatandaşların birbiriyle, akrabaları ve aile fertleriyle bayramlaşmasını tavsiye etti.

Erbaş, bayramların, paylaşma, yardımlaşma ve dayanışma günleri olduğunu dile getirerek, yetimlerin ve öksüzlerin ışıl ışıl gözlerine bayram sevincinin taşınması gerektiğini kaydetti.

Muhtaca, mağdura, kimsesize el uzatıp, onlara da bayramın huzurunun ve mutluluğunun tattırılması gerektiğini vurgulayan Erbaş, “Bayramın coşkusunu, hanelerimizden başlayarak binalarımıza, mahallelerimize, şehirlerimize, ülkemize ve tüm dünyaya taşıyalım. Yeryüzündeki bütün mazlum ve mağdur kardeşlerimizin özgürce bayram yapabilmeleri için dua edelim. Dua edelim ki bayramımız bayram olsun.” ifadelerini kullandı.

Erbaş, Kur’an-ı Kerim’in Hucurat suresi 10. ayetini hatırlatarak, müminlerin kardeş olduğunu, bugün dargınlıklara ve küskünlüklere son verilmesi gerektiğini anlattı.

“Allah’ı zikirde bulalım huzuru”

Bayramların aynı zamanda günahlardan arınma, tövbe ve istiğfar günleri olduğunu belirten Erbaş, şöyle devam etti:

“Hatalarımızın ve günahlarımızın ölçüsüne bakmadan, ‘Benim rahmetim her şeyi kaplamıştır.’ buyuran yüce Rabb’imizin engin hoşgörüsüne ve rahmetine sığınalım. Geleceğimizi, huzurumuzu ve umudumuzu İslam’ın rahmet yüklü mesajlarında arayalım. Arınalım her türlü kötülükten, haramlardan, kul ve kamu hakkından. Allah’ı zikirde bulalım huzuru. Namazla ibadetle hayır ve hasenatla yaklaşalım Rabb’imize. Yaklaşalım ki bayramımız bayram olsun.”

Bayramların ebedi bayramların müjdecisi olduğunu ifade eden Erbaş, ramazan ve bayramın güzelliklerinin ömrün tamamına yayılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Hutbenin ardından dua eden Erbaş, daha sonra cemaatle bayramlaştı.

Hatay

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Hatay’ın İskenderun ilçesinde, bayram namazı kılındı.

İlçe merkezinde depremde bir minaresi yıkılan ancak diğer bölümlerinde hasar bulunmayan tarihi Kaptan Mehmet Paşa Camisi’ne gelen çok sayıda İskenderunlu, namaz öncesinde bayramların önemine dikkat çekilen vaazı dinledi.

Namazın kılınmasının ardından cemaat, cami içerisinde ve dışında bayramlaştı.

Öte yandan, Türk Kızılay, cami çıkışında çeşitli ikramlarda bulundu.

Gaziantep

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Gaziantep, Malatya ve Kilis’te bayram namazı kılındı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Gaziantep’in Nurdağı ilçesindeki afetzedeler, Fatih Millet Camisi’nde bayram namazı kıldı.

Caminin dolması üzerine avluda da saf tutan cemaat, okunan dualara eşlik etti, namaz sonrası bayramlaştı.

Kilis

Kilis’te Ramazan Bayramı dolayısıyla camileri dolduran vatandaşlar, namaz kıldı, dua etti.

Hacı Ömer Faruk Kayabaş Camisi’nde cami imamı namaz öncesi vaaz verdi.

Yoğunluk nedeniyle bazı vatandaşlar namazlarını dışarıda kılmayı tercih etti.

Malatya

Malatya’da Yeşilyurt ilçesindeki Ahmediye Camisi’nde vatandaşlar, bayram namazını kıldı.

Cami imamı namaz öncesi vaaz verdi, tekbir ve duaların edildiği namazın ardından vatandaşlar, bayramlaştı.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, AA muhabirine, Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra zor günler yaşadıklarını dile getirdi.

Bu süreci birlik içerisinde atlatmaya çalıştıklarını anlatan Çınar, “Biz, ‘Allah’tan gelen başımız üstüne’ diyoruz. Zor bir süreçten geçiyoruz. Bu kötü günlerin geride kaldığı, daha büyük felaketlerinden Rabb’imizin bizi esirgediği, insanlığın huzura, mutluluğa, barışa, afetlerden uzak günlere kavuştuğu güzel, mutlu ve huzurlu günler diliyorum. Bütün depremzede ailelerimizin bayramını tebrik ediyorum.”

Darende ilçesinde bayram namazı “Somuncu Baba” adıyla bilinen Şeyh Hamid-i Veli türbesinin yer aldığı külliye içerisindeki camide kılındı.

Namazın ardından camide ziyarete açılan Sakal-ı Şerif’i vatandaşlar tekbir ve salavatlarla ziyaret etti.

Çevre il ve ilçelerden çok sayıda kişinin de katıldığı programda, Darende Koordinatörü olarak ilçeye gelen Aydın Valisi Hüseyin Aksoy ve Kaymakam Ökkeş Safa Türkoğlu da vatandaşlarla bayramlaştı.

Bayramlaşmanın ardından vatandaşlar, Somuncu Baba ve Hulusi Efendi’nin türbesini ziyaret etti.

Karabük

Karabük’te yaşayanlar, bayram namazını eda etmek için camilere geldi.

Safranbolu ilçesindeki Merkez Camisi’ne gelen cemaat, namazı kıldıktan sonra hutbeyi dinledi, dua etti.

Namazın ardından cemaat bayramlaştı.

Zonguldak

Zonguldak’ta çok sayıda kişi, bayram namazını kılmak için Kepez Tepe Camisi’ni doldurdu.

Bayram namazını kılan cemaat, okunan hutbe ve duanın ardından birbirleriyle bayramlaştı.

Büyükleriyle camiye gelen çocuklara bayram harçlıkları verildi.

Düzce

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde Selçuklu mimarisi tarzında inşa edilen sekizgen planlı Akçakoca Merkez Camisi’nde Ramazan Bayram namazı kılındı.

Sabahın erken saatlerinde camiye akın edenler, bayram namazını eda etti.

Hutbeyi dinleyen cemaat, dua edilmesinin ardından bayramlaştı.

Kocaeli

Kocaeli’de camileri dolduran Müslümanlar, bayram namazını eda etti.

Çok sayıda kişi, bayram namazını kılmak için kentin simge yapılarından tarihi Fevziye Camisi’ni doldurdu.

Cemaat, bayram namazını kıldıktan sonra okunan hutbe ve duanın ardından birbiriyle bayramlaştı.

Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar

Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’da bayram namazını kılmak isteyenler camileri doldurdu.

Konya’da vatandaşlar, sabahın erken saatlerinde Mevlana Meydanı’ndaki Sultan Selim Camisi ile önündeki Mevlana Meydanı’nda yoğunluk oluşturdu.

Müslümanlar, kılınan bayram namazı ve okunan hutbenin ardından dua etti.

Cemaat Kapu, Hacıveyiszade, Şerafettin ve Aziziye Camisi başta olmak üzere tüm camilerde bayram namazı coşkusunu yaşadı.

Karaman’da ise Aktekke Camisi ve Hacıbeyler Camisi başta olmak üzere tüm camilerde yoğunluk oluştu.

Aktekke Camisi’ndeki yoğunluktan dolayı yer bulmakta güçlük çeken bazı vatandaşlar, avluya serdikleri seccadelerde namaz kıldı.

Bayram namazının ardından camilerden çıkan Müslümanlar bayramlaştı.

Aksaray’da da Ulu Cami ve Somuncu Baba Külliyesi’nde bayram namazını kılmak isteyenler, sabahın erken saatlerinde saf tuttu.

Bazı vatandaşlar yoğunluk nedeniyle bayram namazını cami avlularında kıldı. Bayram namazının ardından vatandaşlar bayramlaştı.

Afyonkarahisar’da ise vatandaşlar, İmaret Cami ve Paşa Camisi’nde yoğunluk oluşturdu.

Sabahın erken saatlerinde camileri dolduran Müslümanlar, kılınan namazın ardından dua etti. Ardından camilerden çıkan cemaat bayramlaştı.

Edirne

Edirne’de vatandaşlar, başta Selimiye, Eski ve Üç Şerefeli camileri olmak üzere kentteki camilerde saf tuttu.

Eski Cami imamı Hasan Cerrah, bayram hutbesinde bayramların paylaşma, yardımlaşma ve dayanışma günleri olduğunu belirtti.

Bayramın hayır getirmesini dileyen Cerrah, “Bayramın coşkusunu, hanelerimizden başlayarak, binalarımıza, mahallelerimize, şehirlerimize, ülkemize ve tüm dünyaya taşıyalım. Yeryüzündeki bütün mazlum ve mağdur kardeşlerimizin özgürce bayram yapabilmeleri için dua edelim. Edelim ki bayramımız bayram olsun.” dedi.

Eski Cami’de namazın ardından Edirne Vali Vekili Sıdkı Zehin, vatandaşlarla bayramlaştı.

Kırklareli

Kırklareli’nde vatandaşlar, bayram namazı için camileri doldurdu.

Osmanlı’nın Trakya’daki ilk mirası Hızırbey Camisi’nde bayram namazını kılmak isteyen vatandaşlar, sabahın erken saatlerinde saf tuttu.

Bazı vatandaşlar yoğunluk nedeniyle bayram namazını cami avlusunda kıldı.

Kırklareli Müftüsü Yusuf Eviş, vaazında, Ramazan Bayramı’na ulaşmanın heyecanı ve mutluluğunun yaşandığını söyledi.

Bayramlarda birlik ve beraberlik duygularının arttığını ifade eden Eviş, bu özel günlerde küskünlüklerin ve kırgınların unutulup, kardeşlik duygularının ön plana çıkması gerektiğini kaydetti.

Hutbe ve duanın ardından vatandaşlar namaz kıldı.

Ardından Kırklareli Vali Vekili Yusuf Güler, protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar bayramlaştı.

Tekirdağ

Tekirdağ’da da Ramazan Bayramı namazı dolayısıyla camilerde yoğunluk yaşandı.

Bayram namazını Rüstem Paşa Camisi’nde kılmak isteyen vatandaşlar, sabahın erken saatinde camide saf tuttu.

Kılınan bayram namazının ardından cemaat bayramlaştı.

Niğde

Niğde’de vatandaşlar sabahın erken saatlerinde bayram namazı kılmak için camilere gitti.

El Kuddüs Camisi’nde namaz öncesi vaaz verildi, bayram namazı kılındı ve hutbe okundu. Daha sonra vatandaşlar, bayramlaştı.

Yozgat

Yozgat’ta tüm camilerde yoğunluk oluştu.

Kent merkezi Çapanoğlu Büyük Camisi’nde İl Müftüsü Ali Gülden vaaz verdi. Kılınan bayram namazının ardından cemaat bayramlaştı.

Kırıkkale

Kırıkkale’de vatandaşlar, bayram namazında Nur Camisi’ni doldurdu.

Vali Yardımcısı Ahmet Sait Kurnaz ve Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, il protokolü ve vatandaşlarla bayramlaştı. Kurnaz ve Saygılı, vatandaşlara mutlu, huzurlu ve hayırlı bayramlar diledi.

Cami avlusunda devam eden programda, vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Kayseri

Kayseri’de tarihi Camii Kebir’de bayram namazını kılmak isteyenler, sabahın erken saatlerinde saf tuttu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ve il protokolü, namazın ardındın vatandaşlarla bayramlaştı.

Nevşehir

Nevşehir’de vatandaşlar bayram namazında camilerde saf tuttu.

Namazı Hazreti Ömer Camii’nde kılan Belediye Başkanı Mehmet Savran, vatandaşlarla bayramlaştı.

Kırşehir

Kırşehir’de vatandaşlar bayram namazı için tarihi Ahi Evran-ı Veli Külliyesi ve bahçesini doldurdu.

İl Müftüsü Mehmet Yaman’ın vaazının ardından külliye bahçesinde saf tutan vatandaşlar, namazı kıldıktan sonra yapılan duaya eşlik etti.

İl protokolü ve vatandaşlar cami önünde bayramlaştı, programın ardından çikolata ikram edildi.

Anadolu Ajansı