Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Kosova-Priştine İliria Üniversitesi’nde hukuk günleri konferansı yapılıyor

Kosova ve Türkiye’de “Hukuk Günleri” Konulu konferans Piriştine-liria Koleji Hukuk Fakültesinde düzenlendi.

Kosova ve Türkiye’de "Hukuk

 Kosova – Piriştine İliria Koleji (Üniversitesi) Hukuk Fakültesi, Kosova ve Türkiye’de “Hukuk Günleri” adlı konferans düzenledi.

Kosova – Piriştine İliria Koleji(Üniversitesi) Başkanı ve Rektörü Prof. Dr. Mixhait Reçi,”AB Ülkesi Kosova Piriştine İliria Koleji Arnavut ve Türk öğrencilere kapılarını açtı.Burada öğrencilerimize iyi bir eğitim verilmesi için gayret gösteriyoruz.Ankara Hukuk Fakültelerinin ders programını esas aldık ve uyguluyoruz.Yakın tarihte üniversitemize yeni modern ek hizmet binasının temelini atacağız.Türkiye’deki YÖK’le işbirliği içerisindeyiz.İlira Goleji’inden bir heyet YÖK’le görüşme yapmak üzere görevlendirildi.Ben de en kısa sürede YÖK temsilcileriyle görüşme yapacağım.Kardeş Türkiye ile her alanda işbirliği yapacağız.Ben Türk öğrencilerimizden memnunum.Umarım okulumuzun Türk öğrencileride bizlerden okuluzmuzdan memnun olurlar.Kosova’ın resmi dilleri Arnavutça,İngilizce ve Türkçe olduğu için öğrencilerimiz bu dillerde eğitim alabiliyor.20016-2017 eğitim yılında İliria Kolaji Hukuk Fakültesi ilk mezunlarını verecek olup, mezun olan öğrencilerimiz bir barış elçisi gibi gittikleri heryerde görev alarak hizmet verecektir.”dedi.

YÖK üyesi Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mustafa Aykaç Türk Hava yolları uçağında yaptığı açıklamasında şu husulara değindi”Kosova devletiyle her alanda olduğu gibi eğitim alanında da işbirliğimiz sürecek.”dedi.

“İliria” Koleji Türkiye’nin Özyeğin Hukuk Üniversitesi ve Türkiye Mezunlar Derneği işbirliğinde bugün “Kosova ve Türkiye’de Hukuk Günleri” konulu konferansı düzenledi.

Konferansta iki üniversite profesörlerinin katılımcıları önünde hukuk sisteminin zorlukları ve önemi,  iki ülke demokrasisinin gelişmesi,  terörle mücadele ve insan hakları konuları görüşüldü.Konferansa KDTP milletvekilleri Fikrim Damka ve Müfera Şinik, devlet kurumları yetkilileri,  Hukuk Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenler katıldı. Konferansta konuşan İliria Koleji Başkanı Prof. Dr. Mixhait Reçi, iki ülke yüksek kurumu arasında işbirliği sonucu böyle bir konferansın gerçekleşmekte olduğunu belirtti. Reçi, konuşmasında hukuk sisteminin rolü ve önemine değinerek, katılımcılara yıllarca bu Kolejin başarılarını, özellikle bu kolejin Hukuk Fakültesi sayesiyle hukuk alanı kapasitelerinin gelişmesindeki kazanımlarını tanıttı. Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yener Ünver, bu üniversitenin Hukuk Fakültesinin hukuk alanındaki kararlılığını dile getirerek, aynı zamanda Kosova ve Türkiye arasında üniversite öğrencileri için bir köprü bağını oluşturan kurumsal işbirliğini çok yüksek değerlendirdi. Türkiye Mezunlar Derneği Başkanı Cengiz Çesko Türkiye ve Kosova üniversite kurumları arasında işbirliğinin önemine vurgu yaparak, bunun adalet sistemine katkının sunulmasında öğrenciler için bir imkanı teşkil ettiğini söyledi. Kosova Türkiye Hukuk Günleri Konferansı 29 Ekim Cumartesi günü Prizren Theranda Otelinde oturumlarla çalışmalarına devam edecek.