Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Büyükelçi Egemen Bağış ABD ve Türkiye’nin 70 yıllık dostluğu var

Prag Büyükelçisi Egemen Bağış “ABD ve Türkiye birbirlerini kaybetmeyi göze alamaz” dedi.

Bu haberin fotoğrafı yok

 Joe Biden yönetimindeki Amerika’nın nasıl bir dış politika uygulayacağı tüm Dünya’da merakla bekleniyor.  Erdoğan karşıtı  çıkışları  ile bilinen Joe Biden’n özellikle Türkiye’ye yönelik   uygulayacağı siyaset sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda Dünya kamuoyunun da gündeminde. Bunun ile ilgili The Medialine haber sitesi ,geçtiğimiz günlerde Prag Büyükelçisi Egemen Bağış ve CHP’li Ünal Çeviköz’den Türk-ABD ilişkilerinin geleceği ile ilgili görüşlerini aldı. “TÜRK-ABD İLİŞKİLERİNİN 70 YILLIK GEÇMİŞİ VAR”

Büyükelçi Egemen Bağış gerçekleşmiş olan röpartajında  diplomatik bir dil kullanarak yaşanılan fikir ayrılıklarını evli çiftler arasında yaşanılanlara benzettiğini söyledi. Bağış “Uzun süredir evli olan çiftler bile her konuda hemfikir değil” dedi ve  Türk – Abd ilişkilerinin 70 yıllık geçmisi olduğunu hatırlattı.
“ TAÇ GİYEN BAŞ DAHA AKILLI HALE GELİYOR”

ABD ve Türkiye’nin birbirlerini kaybetmeyi göze alamayacağını belirten Bağış, ABD’li siyasilerin sert söylemlerinin seçim zamanındaki iç kamuoyuna yönelik söylemler olduğunu , ABD’deki yeni yönetimin göreve geldikten sonra  gündem oluşturmayacak  gereksiz şeyler olduğunu söyledi. Büyükelçi Egemen Bağış olumlu görüşlerinin yanında bir atasözünü hatırlatarak uyarıda bulunmayı da ihmal etmedi. Bağış: “Çok popüler bir Türk atasözü var: ‘Taç giyen baş akıllanır.’ Dolayısıyla, politikacılar göreve seçildiklerinde sorumluluklarının farkına varıyorlar çünkü kurumları tarafından bilgilendiriliyorlar. Ne ABD’nin ne de Türkiye’nin bir birini göz ardı edemeyeceğinin farkına varıp, diyaloğun önemini  anlıyorlar. Deneyimler bize, ABD’li politikacıların kampanyalar sırasında yaptıkları açıklamalara göre değerlendirilmemesi gerektiğini öğretti. Biz kelimelerden daha çok eylemlere bakıyoruz. Sayın Biden , siyaset ve uluslararası ilişkiler dünyasına yeni girmiş değil. Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile geçmişe dayalı ilişkileri var”dedi.