Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Belediye Balkanlara iftar sofrası kuruyor

Sultangazi Belediyesi “Sultangazi’den Balkanlara Uzanan Gönül Sofrası” sloganı ile Makedonya’da 2 bin 500 kişilik iftar sofrası kurdu. Balkanlardaki kardeşlerimizle buluşmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, “Biz burada ayrılık duvarları örmek yerine gönül köprüleri kuruyoruz” diye konuştu.

Sultangazi Belediyesi "Sultangazi'den Balkanlara

 

Balkanlar’da iftar ve Gönül Sofrası

Sultangazi Belediyesi, Balkanlar’da iftar ve gönül sofraları kuruyor. İlk iftar sofrası ise  Bulgaristan’nın Blagoevgrad’ın Breznitza köyünde kuruldu. Burada konuşma yapan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, “Bizler hiçbir zaman ayrılık duvarları örmedik, her zaman gönül köprüleri kurduk. Ramazan ayının bereketini Balkanlar’daki soydaşlarımızla birlikte paylaşıyoruz” dedi.

 

Sultangazi Belediyesi, Balkanlara Vefa Derneği ile birlikte Bulgaristan Blagoevgrad ili Gotse Delchev ilçesi Breznitza köyünde iftar verdi. 5 bin Müslüman Türk ve Pomak vatandaşın yaşadığı Breznitza köyünde verilen iftara; Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Dost Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Burgaz Milletvekili Hüseyin Hafızoğlu, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ile eşi İlknur Altunay, Bölge Müftüsü Aydın Muhammed,  Dost Parti İl Başkanı İsmail Cinci, Balkanlara Vefa Derneği Başkanı Şaban Hocaoğlu ve yaklaşık 2 bin kişi katıldı. 

İftar için dev kazanlarda yemek pişirilirken Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay da iftar öncesi yapılan hazırlıklarla yakından ilgilendi. Kurulan iftar sofrasında bir araya gelen Bulgaristan’da yaşayan soydaşlarımız, Ramazan’ın bereketini aynı sofrada paylaştı.

GÖNÜL KÖPRÜLERİ KURDUK

Renkli görüntülere sahne olan iftarda,  Başkan Altunay’a yöresel Pomak kıyafeti hediye edildi.  Aynı gönül sofrasında bir arada olmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Başkan Altunay, ”Balkan harplerinden önce  Osmanlı’ya en büyük desteği verenlerin çocuklarısınız. Balkan harplerinden sonra da birçokları Türkiye’ye bir kısmı Avrupa’ya gitti. Ama sizler bu toprakları korudunuz. Geleneklerinize sahip çıktınız, değerlerinizi korudunuz” dedi.

Başkan Cahit Altunay, Ramazan ayının maneviyatına vurgu yaparak, “Ramazan bizi birbirimizle kaynaştırmak için geldi. İhtiyaç sahiplerini bulmak, yardıma muhtaçları keşfetmek için geldi. Bizler hiçbir zaman ayrılık duvarları örmedik, her zaman gönül köprüleri kurduk. Herkesi kardeş bildik, insanlığa hizmet ettik” dedi.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe ise yaptığı konuşmada, Başkan Altunay’a düzenledikleri iftar yemeği için teşekkür ederek, “Allah niyetlerinizi kabul eylesin, birlikteliğimizi daim eylesin” temennisinde bulundu.

Dost Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Burgaz Milletvekili Hüseyin Hafızoğlu da selamlama konuşması yaptı.

Sultangazi Belediyesi, Makedonya  ve Arnavutluk’ta da iftar sofrası açacak. 

Bulgaristan’da iftar sofrası kuran Sultangazi Belediyesi, aynı gönül sofrasını Makedonya’nın Üsküp’ün Jabollçişta (Elma) köyünde de kurdu. İftar sofrasında Makedonya’da binlerce kişi aynı sofrada iftarlarını açtı.

Dünya Balkan Dernekleri Federasyonu işbirliği ile düzenlenen 2 bin 500 kişilik iftara Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ve eşi İlknur Altunay, AK Parti Sultangazi İlçe Başkanı Suzan Dağlar Civan, Federasyon Başkanı Recep Varol, Üsküp Müftüsü, Velez Müftüsü, Makedonya Besa Partisi YİK Üyesi Recep Mehmedi, AKSİ Başkan ve yöneticileri, Rumeli Çiçekleri Derneği yöneticileri ve Arnavut ile Türklerden oluşan köy halkı katıldı.

Başkan Cahit Altunay da iftar öncesi yapılan hazırlıklarla ve iftara katılan köy halkı ile yakından ilgilendi.

Gönül sofrasında bir araya gelen Arnavut Müslüman vatandaşlar, ezanın okunması ile birlikte Ramazan’ın bereketini aynı sofrada paylaştı.“BİZLERİ GÖRÜNCE BAĞIRLARINA BASTILAR”

İftarda halka seslenen Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, “Bu güzel şehirde olmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Evlad-ı Fatihan’ın, o akıncıların evlatlarının olduğu topraklarda olmak çok güzel. En önemlisi de bugüne kadar hiç gelinmemiş. Belki böyle bir organizasyon da hiç yapılmamış bir köydeyiz. Türkiye’nin yapmış olduğu o katkılar, değerlerine sahip çıkması, eski yapıları restore etmesi onlara büyük bir umut vermiş. Dolayısıyla bizleri görünce bağırlarına bastılar” dedi.“TÜRKİYE GURUR DUYDUKLARI BİR ÜLKE”

Başkan Altunay, Ramazan ayının unutulan değerleri hatırlattığını ifade ederek, “Ramazan aslında bize unuttuklarımızı, kardeşlerimizi hatırlatıyor. Türkiye gurur duydukları bir ülke. Burada elimizi çekmeyişimiz, onlara mutlaka dost elimizi uzatmamız onları son derece mutlu ediyor” diye konuştu.

SULTANGAZİ BELEDİYESİ, OSMANLI’DAN SONRA GELEN İLK TÜRK HEYETİ

İftarın ardından beraberindeki heyetle birlikte köy meydanına inen Başkan Altunay, buradaki kahvehaneleri ziyaret etti. Başkan Cahit Altunay ile yakından ilgilenen köy halkı, Altunay ile uzun süre sohbet etti. Köy halkı, Sultangazi Belediyesi’nin Balkanlardaki 600 yıllık Osmanlı yönetiminden sonra Jabollçişta köyüne gelen ilk Türk heyeti olduğuna dikkat çekti.