Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Siyasal İletişim

Siyasi Partilerin seçmenlere ve hedef kitlesine ulaşması!

Siyasi Partilerin seçmenlere ve

Siyasal İletişim: Siyasi Partilerin seçmenlere ve hedef kitlesine ulaşması!

Sosyal ağlar seçim dönemlerinde olduğu gibi her zaman siyasetçiler ve siyasi partiler tarafından oldukça yoğun bir şekilde kullanılır. Birçok ülkede, bu ağlar seçim kampanyalarında en önemli iletişim ve propaganda aracı oldu.

Sosyal medya siteleri  15-25 senedir hayatımızda olması ve Facebook, Twitter ve YouTube  en çok kullanılanlar siyasetçilerin ilgi odağı oldu. Siyasilerin seçmene, hedef kitlesine vereceği mesajlar haber içerikli olmalıdır. Sıradan sosyal medya ağlarında verilen mesajlar karın üzerine yazı yazma gibidir. Gün doğar Güneş vurur kaybolur.

Sosyal ağlar siyasi partiler ve siyasetçilerin seçmenlerle, hedef kitleleriyle  en hızlı iletişim kurduğu alan olmasına rağmen bu araçları bilinçli ve sistem dahilinde kullanmak en verimli sonuçların alınmasını sağlar. Çünkü bu araçların gençler arasında oldukça yaygın olarak kullanılıyor olmasıdır.

Sosyal medya, mitinglerde politikacının konuştuğu, katılımcıların her söyleneni alkışladığı bir siyasal ortam yerine, seçmene içeriği belirleme ve politikacının her sözüne cevap verebilme olanağı sağlıyor. Bu durum seçimlerin daha demokratik, özgür ve şeffaf ve tartışmaya açık bir şekilde geçmesine katkıda bulunuyor.

Sosyal medya profesyonelce yönetilmesi gereken bir mecra! Doğru kullanılınca avantaj getirirken yanlış kullanıldığında krizler oluşur. Bu mecra! Sosyal ağ uzmanı ve iletişimci destekli kullanılmalıdır.

Sosyal medyayı nasıl kullanmaları gerektiklerine dair eğitimler almalı ve profesyonel sosyal medya yöneticileri ve  iletişimcilerle birlikte hareket etmelidirler.

Liderler ve siyasiler sosyal medya kanalına aktif olarak katılmalıdır.

Siyasi partinin web sitesine resmi sosyal ağlara yönlendirme linkleri konulmalıdır. Yabani yıkıcı ağlar deşifre edilmeli veya yasal olmayanlar kapatılmalıdır.

Facebook’ta oluşturulmuş bir hayran sayfasında haber benzeri bir paylaşımla ikinci ağızdan içeriklerin oluşturulması uygun olabilirken, Twitter’da kesinlikle birincil ağızdan mesajlar yazılmalı, yeri geldiğinde takipçiler ile iletişime geçilmeli ve sorularına cevaplar verilmelidir.

Bu yüzden internet destekli kampanyalarda en önemli unsur seçmenlere verilecek mesajların birçok yönden tasarlanabilmesi ve seçmenlerin de bu mesajlara anlık iletiler ile cevap verebilmesi olmaktadır.

1-AK Parti’nin genel merkez, il, ilçe, belde ve mahalle teşkilatlarından seçmenlere, hedef kitlelere vereceği mesajları mutlaka sosyal ağ uzmanı ve iletişimci kontrolünde haber içerikli verilmelidir.

2-AK Parti teşkilatları ulaştırmak istediği söylemlerini bir program dahilinde yapmalı! Teşkilatlar aldıkları bilgi ve belgeleri en yetkili ağızdan seçmenlere ve hedef kitlesine haber dilinde yazılmış içeriği ulaştırmalıdır. Haber dilinde yazılı içerik teşkilat mensuplarının hesaplarından paylaşılmalı ve geniş hedef kitlelere duyurulmalıdır.

3-AK Parti teşkilatları sosyal medya mecrasının profesyonelce yönetilmesi hususunda kurs açmalı! Seminerler düzenlemeli! Parti içerisinde toplantılar yapmalıdır.