Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Muhtarların zaferi

Mevlana ve Kazım Karabekir Muhtarları Zeki Eşgünoğlu ile Muharrem Polat : Nur Sitesi-Gaziosmanpaşa ulaşım hattını yeniden başlattı.

Mevlana ve Kazım Karabekir

 Mevlana ve Kazım Karabekir Muhtarları Zeki Eşgünoğlu ile Muharrem Polat ulaşım sorununun çözülmesine sevindiklerini dile getirdi.

“Ancak, artık bu sorun çözüldü. Güzel bir güzergah belirlenmiş. Hemen hemen çok sayıda  mahallelerin  ulaşım sorunu ortadan kalktı. Onbinlerce insan verilen hizmetten son derece memnun olduk. Çalışmalarımıza desteklerini esirgemeyen Gaziosmanpaşa Belediye Başkanımız Hasan Tahsin Usta başkanımıza teşekkür ederiz.“ dedi.

 

Halk Mevlana ve Kazım Karabekir Muhtarları Zeki Eşgünoğlu ile Muharrem Polat’a teşekkür etti.

 

Muhtarlık görevini yapmak için özel şartlar bulunmaktadır. Bu şartları taşıyan kişiler muhtarlık görevi için seçime girmektedir. Seçim sonrasında seçilen muhtar mahalle veya köyden sorumlu olmaktadır. Zaten her muhtar tek bir yerden seçime başvuru yapmaktadır. Oy çoluğunu alan kişiler muhtar olarak görev yapmaya başlarlar. Muhtarların ortak görevleri vardır ve görevleri yapmaları gerekmektedir.

 

 Muhtarın Görevleri Nelerdir?

 

 Köylerde veya mahallelerde yürütme görevini üstlenen kişilere muhtar adı verilmektedir. Muhtar olan kişi sorumlu olduğu bölgede görev yapmaktadır. Muhtarlar halk tarafından seçildiği için köy veya mahalle sakinleri adına çalışmalar yapmaktadır. Görevini layıkıyla yapan muhtarlar her seçimden başarı ile çıkmaktadırlar. Yani muhtarlık görevi son derece önemlidir.

 

 

 En küçük idari birim olan muhtarlık görevini bir kişinin üstlenmesi gerekmektedir. Ayrıca muhtarların yanında ihtiyar heyeti de olmak zorundadır. Muhtarların en asli görevi mahalle veya köyde her konuda düzeni sağlamaktır. Yani yerleşim bölgesinde yapılacak bir Çalışma olduğu zaman muhtarların haberi olmaktadır. Bunun yanında vatandaşın nüfus, çevre temizliği, yardım ve buna benzer konularına Muhtar yardımcı olmaktadır. Bir başka deyişle muhtarın çok sayıda görevi bulunmaktadır.

 

 Maddeler Halinde Sırasıyla Muhtarın Yetkileri

 

 Muhtarın birçok yetkisi bulunmaktadır. Bu yetkilerin her biri ayrı bir öneme sahiptir. Tabi bazı görevlerin daha önemli olduğu da görülmektedir. Muhtarlık yapacak olan kişilerin görevlerini iyi bir şekilde bilmesi gerekmektedir. Ayrıca vatandaşta muhtarın görevlerini iyi bilirse bir sorunu olduğu zaman muhtara daha bilinçli olarak gidebilir.

 

 - Köylerde yol, çeşme ve buna benzer ihtiyaçların yapılması için yerel yönetime bilgilendirme yapmak,

 

– Yapılan çeşme, yol ve bunlara benzer ihtiyaçlar sonrasında bakım, onarım ve temizlik işlerinin yapılması için çalışmalar yapmak,

 

 - Hükümetten gelen çeşitli bildirileri halka açıklamak ve anlatmak,

 

 - Köydeki ortak işlerin yapılması için organize yapmak ve uygulamak. Köyün gelişimi için bu organize çok önemlidir.