Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Muhtar Zeki Eşgünoğlu, okullar bölgesine mescit yaptırdı

Gaziosmanpaşa Mevlana Mahalle Muhtarı Zeki Eşgünoğlu, okullar bölgesine mescit yaptırdı.

Gaziosmanpaşa Mevlana Mahalle Muhtarı

 Öğretmen, öğrenci, personel için büyük bir ihtiyaç olarak görünen mescit problemine Mevlana Mahalle Muhtarı Zeki Eşgünoğlu  el attı ve okullar bölgesine mescit yaptırdı.

 

Gazikent ilkokulu, Gazikent Orta okulu ve Gazikent İmam Hatip Orta Okulu öğretmen, öğrenci, personelin ibadetlerini rahatça gerçekleştirebilmeleri için okullar bölgesi bahçesine mescit yaptıran Mevlana Mahalle Muhtarı Zeki Eşgünoğlu   bir ilki gerçekleştirdi. Namaz kılmak isteyen öğretmen, öğrenci, personelin ibadetlerini  gerçekleştirebilmeleri için okulun merdiven boşluklarını müsait bölgelerini kullanıyordu. Genellikle yerlere serilen karton kağıtlar veya poşetlerin üzerinde namaz kılan öğretmen, öğrenci, personelin  bu durumunu gören  Mevlana Mahalle Muhtarı Zeki Eşgünoğlu, dini vecibelerini yerine getirmek isteyenlere mescit yaptırdı. 

Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli-

Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Câmilerin yapımı, imar edilmesi ve namaz kılanlara hazır hâle getirilmesi, Allah Teâlâ’nın, karşılığında büyük sevaplar vâdettiği en fazîletli amellerdendir. Bu amel, sevâp ve ecri, insanın vefâtından sonra bile devam eden sadaka-i câriyedendir.

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

 إِنَّمَا يَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللهِ مَنْ آمَنَ بِاللهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ وَأَقَامَ الصَّلَاةَ وَآتَى الزَّكَاةَ وَلَمْ يَخْشَ إِلَّا اللهَ فَعَسَى أُولَئِكَ أَنْ يَكُونُوا مِنَ الْمُهْتَدِينَ [سورة التوبة الآية: 18]

“Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve âhiret gününe îmân eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imâr eder.İşte doğru yolu bulmaları umulanlar bunlardır.”

Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- de bu konuda şöyle buyurmuştur:

 مَنْ بَنَى مَسْجِدًا بَنَى اللهُ لَهُ مِثْلَهُ فِي الْجَنَّةِ. [رواه البخاري ومسلم]

“Kim, (Allah rızâsı için) bir mescit yaparsa, Allah da ona (cennette) onun benzerini (onun gibi bir köşk) yapar.”

Câbir b. Abdullah’tan -Allah ondan ve babasından râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

 وَمَنْ بَنَى مَسْجِدًا كَمَفْحَصِ قَطَاةٍ أَوْ أَصْغَرَ، بَنَى اللهُ لَهُ بَيْتًا فِي الْجَنَّةِ. [ رواه ابن خزيمة وصححه الألباني ]

“Kim (Allah rızâsı için) orman tavuğunun yuvası kadar veya daha küçük bir mescit inşa ederse, Allah da ona cennette bir ev (köşk) yapar.”