Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Gaziosmanpaşalı Öğrenciler Bilim Şenliğinde Buluşuyor

Gaziosmanpaşa Belediyesinin testek verdiği öğrenciler, çeşitli atölyelerde bilimsel ve sanatsal projelerini sergiledi.

Gaziosmanpaşa Belediyesinin testek verdiği

 Gaziosmanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gaziosmanpaşa Belediyesi iş birliğiyle bu yıl 2’ncisi düzenlenen “Küçük Buluşlar Büyük Dünyalar Bilim Şenliği“nin açılışı yapıldı. 3 gün sürecek etkinlikte öğrenciler, çeşitli atölyelerde bilimsel ve sanatsal projeleri deneyimleme fırsatı buluyor.

TUBİTAK 4007 kodlu projeler kapsamında Türkiye genelinde desteklenmeye hak kazanan 49 projeden biri olan “2. Küçük Buluşlar Büyük Dünyalar Bilim Şenliği“ Gaziosmanpaşa Belediye Bahçesinde başladı. Açılış törenine; İlçe Kaymakamı İskender Yönden, Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Uzantı, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 9 Ekim’e kadar açık olacak etkinlikte, 35 atölye çalışmasının yanı sıra, 1 sergi ve 5 söyleşi programı gerçekleştirilecek.  Etkinlik boyunca öğrenciler, robotik kodlamadan teleskop gözlemine, atık yağlarla sabun yapımından el sanatlarına, becerilerini geliştirecek birçok etkinlikle buluşacak.
“GENÇLERİMİZİN BİLİM VE TEKNOLOJİYE İLGİSİNİ ARTIRACAK ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”
Açılış programında konuşan Belediye Başkanı Usta, “Gaziosmanpaşa’da son yıllarda kültür, sanat ve sporla ilgili çok büyük ve yoğun çalışmalar içerisindeydik. Bilim ve teknoloji artık çağımızın en büyük ihtiyacı ve en büyük alanı. Bu vesileyle son 2 yıldır Milli Eğitim Müdürlüğümüzle de iş birliği yaparak, gençlerimizin ısrarla bilim ve teknolojiye ilgisini artıracak çalışmalar yapıyoruz. Çocuklar aslında burada bir proje sunmak veya etkinlik yapmak için bulunmuyor. Şunu görüyoruz; her birinin heyecanı, geleceğe bakışı, bilim ve teknolojiye ilgisi, çocukların geleceğe olan hassasiyetini de ortaya koyuyor. Matematikten tasarıma, kültür sanattan doğaya ve her alana yönelik projeler var. Teknoloji geliştiren bir Türkiye hedefiyle açmış olduğumuz Bilim Gaziosmanpaşa Merkezimizde sadece 1 yılda 28 bin öğrencimize bilim ve teknolojiyle ilgili sunumlar yaptık, bilgiler ve eğitimler verdik. Bunu hızla artırmaya ve devam ettirmeye gayret ediyoruz. Bilimsiz dünya olmaz, teknolojisiz hiç olmaz” dedi.
“TEKNOFEST YARIŞMASINDA İKİ RROJEMİZ FİNALE KALDI”
Gaziosmanpaşa Belediyesi Bilge Evleri ile Teknofest yarışmasına katıldıklarını ve iki projelerinin finale gittiğini söyleyen Şuheda Taşkın, “Bu projelerden bir tanesi akıllı servis projesi. Bundan 1-2 yıl önce okul servisinin içerisinde vefat eden bir öğrencinin üzerine bu projeyi geliştirmiştik. Projede her öğrenciye birer tane kart veriyoruz.  Bu kartı girişte bulunan sensöre okutup içeri giriyorlar. Çıktıklarında da bu kartı okutup çıkıyorlar yani bu kartı okutmadan çıkan biri varsa içeride kapı hiçbir zaman kilitlenmiyor. Bu sayede servisin içerisinde biri var mı yok mu bunu anlayabiliyoruz” ifadelerini kullandı.