Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Gaziosmanpaşa Belediyesi Basın Açıklaması

Gaziosmanpaşa Belediyesi önünde yapılan düzenleme, İBB tarafından 2017 yılında yapılması zorunlu çalışmadan ibarettir.

Gaziosmanpaşa Belediyesi önünde yapılan

 KAMUOYUNA DUYURU

Gaziosmanpaşa Belediye binasının önündeki meydan düzenlemesi hakkında son dönemde bazı yerel basın ve yayın kuruluşlarında yer alan yanlış ve yanıltıcı haberler nedeniyle açıklama yapılması gereği duyulmuştur. 

Öncelikle Gaziosmanpaşa Belediyesi önünde yapılan düzenleme, İBB tarafından 2017 yılında Gaziosmanpaşa Meydan Düzenleme Çalışmaları'nın eksik kalan kısmının tamamlanmasından ibarettir. 

Belediyemizce yapılan meydan düzenlemesi; Gaziosmanpaşa Meydanı ve Hükümet Binası'nın önünde yapılan düzenlemeleri içermektedir. Ekteki projeye dair çalışmalar 2017 yılında başlamış, ancak bir kısmı eksik kalmıştır. Bahse konu olan düzenlemeler İBB ile Gaziosmanpaşa Belediyesi arasında yapılan protokol çerçevesinde yapılmıştır. Meydanlar ve ana arterlerde yapılan çalışmalar İBB' nin görev ve sorumluluğunda olan ve eksik kalan kısımların tamamlanmasından ibaret olup, sorumluluk sahasındaki çalışmayı tamamlamak tanımlı görevin yerine getirilmesi çerçevesindedir.
Diğer yandan, 5779 SAYILI İL ÖZEL İDARELERİNE VE BELEDİYELERE GENEL BÜTÇE VERGİ GELİRLERİNDEN PAY VERİLMESİ | HAKKINDA KANUNUNA göre İBB'nin  İlbank üzerinden aldığı Gaziosmanpaşa payını da hatırlatmak isteriz. İlgili kanunda payların hesaplanması ve oranları düzenleyen maddesindeki durum aşağıdaki gibi belirlenmiştir.
Payların hesaplanması ve oranı:
MADDE 2 - (3) Büyükşehir Belediye sınırları  içinde yapılan genel bütçe vergi gelirleri tahsilatı toplamının yüzde 6'sı ile genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden Büyükşehirlerdeki ilçe belediyelerine ayrılan payların yüzde 30'u Büyükşehir Belediye payı olarak ayrılır. Bu kanuna göre İBB, İIbank üzerinden yalnız 2022 yılında Gaziosmanpaşa payı olarak toplamda 159.258.981 TL ödenek almıştır. Sadece bu miktar ilçemize harcanmış olsaydı bile birçok proje hizmete girmiş olurdu. Ayrıca, İBB'nin görevinin tüm ilçelere hizmet götürmek olduğunu da hatırlatmak isteriz. "Kaynak yok, borç çok." diye mazeret üretmek yerine, kaynak üreterek ve çözüm geliştirerek ilçemizde birçok proje yapmaktayız.
Bu kapsamda Gaziosmanpaşa Belediyesi olarak gençlik merkezi, yüzme havuzları, parklar, prestij caddeleri, aydınlatma projeleri, spor alanları, millet bahçesi, kütüphaneler, daimi pazar yerleri, sağlık ocakları, muhtarlıklar, anaokulu, mahalle semt konağı, meydan düzenlemeleri, kentsel tasarım projesi ile yapılan Türkiye'nin yerinde en büyük kentsel dönüşüm çalışmaları gibi birçok eserin yapım çalışmalarını yürütmekteyiz. Belediyemizin çevresinde yapılan düzenlemelerle ilgili kamuoyunda asılsız ve kötü amaçlı spekülasyonlara itibar etmeyen tüm Gaziosmanpaşalı hemşehrilerimize teşekkür ederiz.
Tüm imkanlarımızla değişen ve gelişen ilçemize hizmet etmeye devam ediyoruz.