Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Gazi Osman Paşa kabri başında törenle anıldı

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta “Plevne Kahramanımız Gazi Osman Paşa’yı rahmet ve minnetle anıyoruz.” dedi.

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Büyükakın’ın başkanlığında gerçekleştirilen Marmara Belediyeler Birliği 2023 yılı olağan 1. Meclis Toplantısı’na katılım sağladık. 2022 Yılı Faaliyet Raporu’nun onaylandığı toplantıda, alınan kararların hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ”İlçemizde ismini gururla taşıdığımız Plevne Kahramanımız Gazi Osman Paşa’yı vefatının 123. yılında saygı ve rahmetle anıyor, adını tarihin böyle büyük bir şahsiyetinden alan Gaziosmanpaşamıza hizmet etmekten gurur duyuyoruz.

Plevne Lisesi öğrencileri tarafından düzenlenen ismini ilçemizde taşıyor olmaktan gurur duyduğumuz Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa’yı Anma Programına ilçemizin değerli protokolleri ile katılım sağlayarak, evlatlarımızın sergiledikleri muhteşem performansları izledik. Plevne Kahramanı GaziOsmanPaşa‘yı vefatının yıl dönümünde bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.” dedi.


Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa, vefatının 123’üncü yıl dönümünde Fatih Camii Haziresinde bulunan kabri başında düzenlenen törenle anıldı.
Osmanlı tarihinin önde gelen komutanlarından olan ve Plevne‘de verdiği destansı mücadeleyle tarihe geçen Gazi Osman Paşa, vefatının 123’üncü yılında Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin düzenlediği törende anıldı. Anma programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Gaziosmanpaşa İlçe Müftüsü Paşa Bektaş, Gazi Osman Paşa’nın kabri başında dua okudu. Anma törenine, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Gaziosmanpaşa Plevne Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri katıldı. Törenden sonra Başkan Usta ve beraberindekiler, eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın kabrini ziyaret etti.
Törende konuşan Başkan Usta, “Amansız bir mücadeleyle vatanı uğruna, değerleri uğruna, bayrağı uğruna, bir muharebede direnen ve ülkesini asla teslim etmeyen bir komutanı burada yâd ediyoruz. Aslında komutandan öte büyük bir kahramanın, tarihe ismini yazdıran ve o isimle birlikte bugüne kadar aralıksız anılan çok değerli bir kahramanın ölüm yıl dönümünde birlikteyiz. Biz de Gaziosmanpaşa ilçesi olarak böyle büyük bir insanın ismiyle anılmış olmanın onuru ve gururuyla bu sorumluluğu geleceğe yansıtmaya çalışıyoruz. Tarihi, kültürü güçlü olan milletler güçlü olur. Tarihine sahip çıkan geleceği kendisi planlar, gelecekle ilgili hayallerini ortaya koyar. Tarihini hiçe sayan milletler de aslında gelecekle ilgili hayal kuramazlar” dedi.
Öte yandan Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı Plevne Salonu’nda da Gazi Osman Paşa anısına program düzenlendi. İlçede eğitim gören öğrencilerin hazırladıkları sahne etkinlikleri ve tiyatro oyunu davetlilerden büyük alkış aldı.

Plevne Türküsü

Tuna nehri akmam diyor

Etrafımı yıkmam diyor

Şanı büyük Osman Pasa

Plevne’den çıkmam diyor

 

Olur mu böyle olur mu

Evlât babayı vurur mu

Sizi millet hainleri

Bu dünya size kalır mı

 

Düşman Tuna’yı atladı

Karakolları yokladı

Osman Paşa’nın kolunda

Beşbin top birden patladı

 

Kılıcımı vurdum taşa

Tas yarıldı baştan başa

Askerinle binler yaşa.

Nâmı büyük Osman Paşa