Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Diploma denklik mağdurları TBMM’ne çıkarma yaptı

YÖK tarafından diploma denklikleri verilmeyen 104 bin mağdurun temsilcileri TBMM’de gurubu bulunan siyasi partileri ziyaret etti.

YÖK tarafından diploma denklikleri

 YÖK tarafından diploma denklik verilmeyen  mağdur kişiler, TBMM’de Milletvekillerine sorunlarını iletti.

 

YÖK yetkilileri, “Yurtdışında yükseköğrenim görmek isteyenler, öncelikle gideceği okulun YÖK nezdinde tanınan bir okul olup olmadığını teyit etsin.” Demesine rağmen,  yurtdışında YÖK tarafından tanınırlık verilen üniversiteleri bitirenler; Ancak Türkiye’ye geldiklerinde diplomalarına denklik  verilmediği gibi iş bulamıyor. Mesleklerini icra edemiyor.

 

  2023 yılı itibariyle sayıları 100 bini aşan mağdur doktor, mühendis, hukukçu, öğretmen diploma denklik affı bekliyor.

 

     Üniversite diplomalarında denklik krizi: 104 bin mağdur denklik affı bekliyor!

 

ÖGESEN Genel Başkanı Vahdet Özkoçak, konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu “Türkiye Cumhuriyeti’nin taraf olduğu Lizbon Sözleşmesi’ne istinaden yurt dışındaki birçok ülkeye YÖK’ten alınan tanınırlık yazılarına istinaden okumaya giden öğrenciler; okullarını bitirip geri döndüklerinde çeşitli bahaneler ile denklik noktasında, 2547 Sayılı kanuna istinaden kurulan, YÖK’ün hukuksuz kararları ile karşı karşıya kalmıştır. YÖK; Uluslararası anlaşma olan Lizbon Sözleşmesi’ni hiçe sayarak verdikleri kararlar neticesinde Türk gençlerini mağdur ederek devletine karşı küstürmeye çalışmaktadır.

 

Şöyle ki; Anayasanın 90. maddesinin açıkça düzenlediği “Uluslararası anlaşmalar iç hukuk kurallarıyla ve yönetmelikleriyle değiştirilemez” maddesine rağmen YÖK neredeyse her yıl yönetmelik değişikliğine giderek ve yönetmelikleri geriye yürüterek geride mağdurlar ordusu bırakmaktadır. YÖK, yönetmenlikleri sürekli yurt dışı mezunlarının aleyhine değiştiriyor.

 

        YÖK, Anayasanın 10. Maddesinde belirtilen “eşitlik ilkesine” rağmen aynı sınıftan mezun olan öğrencilere farklı farklı kararlar vermektedir. Örneğin aynı okul, aynı bölüm ve aynı sınıftan aynı şartlarda ve aynı anda mezun olan öğrencilerden birine, fark dersi, birine STS sınavı verirken diğerine de doğrudan RED vermektedir. Konu ile alakalı YÖK ile iletişime geçildiğinde ise şöyle cevap alındı.  YÖK “Denklik incelemeleri kişiye özel yapılmaktadır.”

 

Ayrıca YÖK tarafından eğitim dili ve üniversitenin vermiş olduğu eğitimi Türkçe olarak tanınan üniversite mezunlarına, Türkçe dilinde eğitim alınması nedeniyle denklik başvurularına RET kararı verdi. Oysaki bu üniversitelerin bulunduğu ülkelerin resmi dillerinden biri olarak Türkçe kabul edilmiştir. Fakat YÖK, Türkçe eğitimi ret sebebi görmektedir. Hatta bu hukuksuzluğu dava edip Türkçe dilinde eğitim gördüğü için ret edilenler davaları kazandıkları halde YÖK mahkeme kararlarını uygulamadı.

 

   Yine Anayasanın 2. maddesinde yer alan hukuk devleti ilkesinin vazgeçilmez unsurlarından birisi kanunların hukuk güvenliği sağlaması, bu doğrultuda geleceğe yönelik, öngörülebilir kurallar içermesi gerekliliğidir. Bu nedenle, hukuk devletinde güven ve istikrarın korunabilmesi için kural olarak kanunlar yürürlüğe girdikleri tarihten sonraki olaylara uygulanır olmasına rağmen YÖK; 5/12/2017 tarihinde yürürlükte olan yönetmelik ile eğitim hayatına başlayan öğrencilere 9/4/2021 tarihindeki yönetmeliği uygulayarak ÖSYM puan şartı talep etmesi hukuk skandalıdır.

 

Bu gelişmeler ışığında önemli bir konuda, tüm bu hukuksuzluklar dava edildiğinde karşılaştığımız olay bizleri yıpratmaktadır.

 

   İdare Mahkemesi tarafından RET kararları iptal edilse dahi YÖK tarafından başka bir gerekçe üretilerek tekrar bir koşul daha ileri sürülmektedir. YÖK’ün gizli ajandası nedir bilinmez. Fakat birlikte sorunlarını dinlediğimiz  diploma mağdurları yüksek sesle şu hususu seslendiriyor. “Diploma denklik dairesinde 15 Temmuz yapılanması var.”

 

Anayasa Mahkemesi Şubat ayında hukuka aykırı olarak, denklik mağdurları aleyhine vermiş oldukları bir kararı tamda denklik sorunu AK Parti ve MHP MYK’sında görüşülmeye ve destek açıklamaları gelmeye başladığı esnada ortaya çıkararak yayınlatmış ve hem sağ kesime hem de sol kesime yakın olan gazetelerde manşet haber olarak yayınlatılmıştır.

 

Bir ülke düşünün ki, en yüksek yargı mercii olan Anayasa Mahkemesi, devletimizin altına imza attığı Lizbon Sözleşmesinden tek kelime bahsetmeden, 1961 Viyana antlaşmalar hukuku amir hükmüne göre ahde vefa ilkesine aykırı olarak, Uluslararası bir sözleşmeyi işlevsiz hale getirmek ve iç hukuku bahane ederek antlaşmayı uygulamamak için elinden gelen çabayı gösteriyor.

 

Bu karar Lizbon sözleşmesine taraf olan devletimizi de 55 ülke karşısında zor duruma düşürmek ve uluslararası siyasi kriz çıkartmaya yönelik bir karar olduğunu da belirtmek gerekir.

 

Aslına bakıldığında denklik sorununun çözümü çok basit. Ülkemizin de taraf olduğu Lizbon Eğitim Sözleşmesi gereğince, YÖK’ün tanıdığı okullardan mezun olan öğrencilerin yine aynı sözleşmeye istinaden ve taraf olan ülkelerinde uyguladığı şekilde, kurulacak intibak komisyonlarının incelemesi akabinde (FETÖ & PDY ve sair terör örgütleri ile iltisaklı ve irtibatı bulunmayanlar için) denklik sorunu nedeniyle mağduriyet yaşanmışlık göz önüne alınarak, eğitim düzeyleri karşılaştırma yapılarak Fark Dersi ve Staj eğitimi şeklinde bir üniversitede tamamlatılarak haklarının verilmesi şeklinde yapılabilir.” Dedi.

 

Diploma Denklik Mağdurları Derneği Başkanı Ahmet Özdemir “Mağdur olan binlerce kişinin mağduriyetini gidermek ve seslerini duyurmak için Diploma Denklik Mağdurları Derneği’ni kurduklarını belirtti. 

Dernek üyeleri, “Bizler, uluslararası eğitim anlaşması olan Lizbon Sözleşmesi gereği Yurt dışında Lisans Eğitimi almış; ancak YÖK tarafından hukuka aykırı ve başına buyruk şekilde Diploma Denklik hakları gasp edilmiş, sayıları 100.000’i bulan, Kamuoyunda Diploma Denklik Mağdurları olarak bilinen bir topluluğuz. Amacımız, YÖK’ÜN yürürlükte bulunan Lizbon Anlaşmasına, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 90. Maddesi gereği uygun davranarak, anlaşmaya taraf olan diğer ülkelerde olduğu gibi bizim kendi öz yurdumuzda da hakkımız olan diploma denkliklerinin tarafımıza verilmesidir. 

Yıllardır YÖK’ün Diploma Denklik konusunda keyfi uygulamaları neticesinde geride 100.000’e yakın mağdur ordusu bıraktığı bilinmesi gerekir. Bu hukuksuz uygulamalar ile hakkımız olan denkliklerimize kavuşma mücadelemizde, tüm diploma denklik mağdurlarının bir çatı altında toplanması için tüzel bir kişiliğe ihtiyaç hasıl olmuştur. Bu vesile ile Tüm mağdurları kucaklayan, aynı çatı altında birleştiren ve hakkımız olan Diploma denkliklerimizin tarafımıza verilmesi için hep beraber, el ele, kol kola çalışacağımız DİPLOMA DENKLİK MAĞDURLARI DERNEĞİ 24.08.2022 Tarihi itibariyle kurulmuştur. 

YÖK tarafından gerçekleştirilen bu haksızlığın en kısa sürede sonlandırılması ve sayıları 100.000’i bulan bizlerin bu mağduriyetinin giderilerek; en temel insani hak olan eğitim ve çalışma hakkımıza kavuşmamızı temenni eder kamuoyuna saygıyla bildiririz.” açıklamasında bulundular. 

  

DİPLOMA DENKLİK SORUNU NEDİR?

 

YÖK denkliği, yurtdışında tanınan bir yükseköğretim kurumundan alınan ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarının Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarınca verilen ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarına eşdeğer olduğunun tespit edilmesini ifade etmektedir. Denklik belgesi, denkliği talep edilen diplomanın Türkiye’de hangi alan ve düzeyde tanındığını gösteren belgedir.

 

Cumhuriyet’in 2021 yılında yaptığı habere göre; Denklik sorunu yaşayan öğrencilere ilişkin 12 Aralık 2018 tarihli Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Genel Sekreterlik yazısında, 104 adet raporun aynı gün karara bağlandığı ve tüm öğrencilerin başvurularının ret edildiği öğrenildi. Günde 8 saat çalışıldığı düşünüldüğünde Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun rapor başına ortalama 4 dakika 36 saniye içerisinde karar verdiği görülürken, her raporda içerisinde 12 dosya incelendiği ve dosya başına ortalama 23 saniye inceleme yapıldığı ortaya çıktı.

 

 Kendiside dploma mağduru bir gazeteci okulunun durumunu şöyle açıklıyor 

YÖK, diploma denklik vermeyerek kitlesel suç işliyor


YÖK, yurt dışından  mezun olan kişilere  diploma denklik vermeyerek hukuk dışı uygulamalarını sürdürüyor 

Fransa Üniversitelerinde dekan olarak görev yaptıktan sonra Kosova İliria  Koleji Kraliyet Üniversitesini kuran Rektör Türkiye’ye gelir ve YÖK’e başvurarak, tanınırlık verilirse İliria Koleji’nde  Hukuk Bölümü açacağını bildirir. YÖK yetkilileri talebi memnuniyetle kabul edip hatta açılması yönünde istemde bulunur. YÖK, Resmi 2. dili Türkçe olan  Kosova İliria Kolej’ine  tanınırlık verdikten sonra, Ankara Hukuk Fakültesinin 4 yıllık ders programının aynen okutulması önerisini yapar ve  İliria Koleji yetkilileri de öneriyi kabul eder. YÖK’ün,  Kosova İliria Koleji Hukuk Bölümü’ndeki dersleri vermek üzere  Türkiye’den,  Ankara Hukuk Fakültesi’nden görevlendirdiği hocalar derslere girer sınavları yapar, not değerlendirmelerinde bulunur,  sınıf geçmelerinde ve mezun olmalarında görev alır.   Kosova İliria  Koleji Kraliyet Üniversitesi mezunlarına, YÖK’ün, Türkçe eğitim verildi gerekçesiyle denklik vermemesi hukuka, Lizbon Sözleşmesi’ne ve yasalara aykırı idari işlemdir. Ayrıca 2018 yılından sonra Covit-19  nedeniyle devlet yurt dışı çıkışlarını kapatmış olup,  YÖK, Pandemi  sürecinde  bile mezun olanlara  yurt dışında eksik oturum bahanesiyle ve diğer bahanelerle denklik vermedi. Bu dönemde Türkiye’de tüm okullar uzaktan eğitime onlaine sınav sistemine geçti. YÖK DENKLİK DAİRESİ’nin;  Adaleti, hukuku, “Yurt Dışı Antlaşmalarını”  yasaları ve insan haklarını hiçe sayan uygulamaları  nedeniyle,  on binlerce yurt dışından mezun kişi DİPLOMA DENKLİK mağduriyeti yaşıyor ve süreç hala devam ediyor.

 

YÖK’ün, yurt dışında hizmet veren üniversitelerin iç işlerine karışması etik değildir. Her ülke kendi yasalarına göre eğitim vermektedir. Yurt dışı üniversitelerinde okuyan öğrencilerin devam zorunluluğu olup olmadığına ve hangi dillerde eğitim verileceğine  o üniversiteler karar verir. 104 bin denklik mağdurunun sorununu siyasiler çözüme kavuşturmalıdır.

 

 

YÖK, Yurt Dışından mezun olan sayıları on binleri bulan kişilere DİPLOMA DENKLİK için ileri sürdüğü engel duvarları: Türkçe eğitim aldı, alınan hukuk yeterli değil, istenilen süre kalmadı, para vererek aldı, FETÖ ve TERÖR’le ilişkili çıktı. Bahanelerini ifade ederek herkese sürekli red veriyor.

 

YÖK’ün hukuki olmayan red gerekçeleri analiz edilecek olursa!

 

1-YÖK’ün,  Türk Dili ve Edebiyatına karşı olması hukuka aykırı

 

2-YÖK’ün, öğrenciler istenilen süre yurt dışında kalmadı. Ülkelerin eğitimine müdahaledir. Ankara Hukuk’ta devam mecburiyeti var mı?

 

3-YÖK’ün, para karşılığında diploma alınıyor iddiası gerçekçi ise!  C. Savcılıklarına suç duyurusunda bulunmalıdır.

 

4-YÖK’ün, alınan hukuk dersleri yeterli değil diyor. Yurt Dışı mezunlarını sınava tabi tutarak varsa eksik dersler yeniden  okunması şartını getirir. Staj+Fark Ders

 

5-YÖK’ün, FETÖ ve TERÖR ilişkili kim varsa hala bu şahısların C. Savcılığına suç duyuruları yapılmamış ise, suç duyurusu yapmayanlar hakkında derhal yasal işlem yapılmalıdır.

 

  YÖK, Yurt Dışı mezunlarının hangilerine hakkı olduğunu söyleyerek denklik verdi. Hangi gerekçelerle denklik vermediğini kamu oyuna açıklamak zorundadır.

 

 YÖK, Kosova İliria  Koleji Kraliyet Üniversitesine, Ankara Hukuk Fakültesi öğretim görevlilerini gönderdimi ? Ankara Hukuk Fakültesi öğretim görevlileri Arnavutça dilini biliyormuydu? Ankara Hukuk Fakültesi öğretim görevlileri dersleri Türkçe mi verdi? Sınavları Türkçe mi yaptı?

 

TBMM-SİYASİ PARTİLER BU OLAYI ARAŞTIRMALI VE ÇÖZMELİ!