Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Başkan Usta, Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşümü yıllar önce başlattık

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Ocak ayı İBB Meclisinde İstanbul için yaptığı tarihi çağrı yeniden gündeme geldi.

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan

 Kahramanmaraş depreminde yaşanan büyük felaket, tüm yurtta kentsel dönüşüm gerçeğini bir kez daha ortaya koyarken, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’nın, Ocak ayı İBB Meclisinde İstanbul için yaptığı tarihi çağrıyı yeniden gündeme getirdi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem felaketi, yapıların güvenliğini ve kentsel dönüşümün önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Olası Marmara depremi öncesi gözler, kentsel dönüşümün hayati bir önem taşıdığı megakent İstanbul’a çevrildi. İstanbul’un en yoğun nüfuslu ilçelerinden olan Gaziosmanpaşa’da, riskli yapıları yerinde dönüşüm ile güvenli yaşam alanlarına dönüştürme süreci hızla sürerken, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, yılladır İstanbul için yaptığı kentsel dönüşüm çağrılarıyla dikkat çekiyor.
“ACİL OLARAK İSTANBUL’UN BÜTÜNCÜL ANLAMDA KENTSEL DÖNÜŞÜM MASTER PLANI YAPILMALI”
Son olarak Başkan Usta, Ocak ayında gerçekleştirilen İBB Meclisi Toplantısında konuşmuş ve İstanbul için yaptığı tarihi çağrıyı yinelemişti. Kürsüde yaptığı konuşmanın tamamını deprem tehlikesine ayıran Usta, İstanbul’un en büyük sorununun beklenen deprem olduğunu birçok kez dile getirdiklerini ifade ederek, tek çarenin kentsel dönüşüm olduğunu ifade etmişti. İnsanların can ve mal güvenliği için kaybedecek zamanın olmadığını söyleyen Usta, “Bugün bunu planlamazsak, yarın geç kalmış olabiliriz. İstanbul için hayal yoksa, İstanbul için hedef yoksa, İstanbul için proje yoksa, İstanbul için kentsel dönüşüm yoksa, İstanbul için afet vardır, İstanbul için deprem vardır, İstanbul için felaket vardır. Acil olarak İstanbul’un bütüncül anlamda kentsel dönüşüm master planı yapılmalı” ifadelerini kullanmıştı. 
İBB YÖNETİMİNE UYARI: “ÇALIŞTAYLARLA BU İŞ GEÇİŞTİRİLEMEZ”
İlçede büyük bir çabayla yürüttükleri kentsel dönüşüm çalışmalarına engel olmaya çalışan, bu çalışmaları durduran ve insanları yanlış yönlendiren bazı siyasi kesimlerle de mücadele etmek durumunda kaldıklarını ifade eden Usta, “Herkes bu sorumluluğun farkında olmalı, bu sürece paydaş olmalı” diyerek tüm kesimleri kentsel dönüşüme destek vermeye davet etmişti. Kürsüden İBB yönetimine de seslenen Usta, “Çalıştaylarla bu iş geçiştirilemez. Bugünden tezi yok bu işe kolları sıvamalıyız, birlikte kentsel dönüşüm ile ilgili seferberlik ilan etmeliyiz” çağrısında bulunmuştu.