Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Başkan Usta, deprem felaketi yaşamamak için kentsel dönüşüme devam

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ” Nüfusu fazla olan ilçelerde AFAD kurulmalı ve belediye ile işbirliği içerisinde olmalı” dedi.

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan

 Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta  

“1- Afet risklerini azaltıcı master planları acil yapılmalı ve kayıp azaltma eylem planları hayata geçirilmeli. Ayrıca İstanbul’da  nüfusu fazla olan ilçelerde AFAD kurulmalı ve belediye ile işbirliği yapılmalı. Risk sektörleri belirlenmeden yerleşim planı yapılmamalı.

2- Yerel yönetimler karar almada güçlendirilmeli, afet platformları kurularak toplumun her kesiminden katılım sağlanmalı.

3- Tarihi ve kültürel miras dahil yapıların güçlendirilmesi ve iyileştirilmesi öncelikli alanlarda acil olarak başlanmalı.

4- Mahalle afet gönüllüleri ve depreme hazırlıklı toplum yaratma yolunda eğitim ve örgütlenme çalışmalarına ağırlık verilmeli. Çünkü afet eğitimi ne yazık ki yetersiz. Bu nedenle ‘Mahalle Afet Gönüllüleri’ sistemi güçlendirilmeli.

5- Afete yönelik ulaşım sistemleri iyileştirilmeli ve acil durum teçhizat ve stokları yeniden ele alınmalı. Ayrıca barınma alanı alt yapısı oluşturulmalı.

6- En önemlisi Deprem konusunda dünyada yeni yasal ve kurumsal yapılanmalar izlenmeli ve gerekli düzenlemeler hızlı şekilde yapılmalı.

Bu depremlerden bazıları da şöyle:

10 Eylül 1509’da 7.2 büyüklüğünde yaşanan ‘Büyük İstanbul Depremi’, 23 Şubat 1653’de 7.5 büyüklüğünde ‘Doğu İzmir Depremi’, 17 Ağustos 1668’de 8 büyüklüğündeki ‘Anadolu Depremi’, 10 Temmuz 1688’de 7 büyüklüğünde meydana gelen ‘İzmir Depremi’, 3 Nisan 1881’de 7.3 büyüklüğündeki ‘Sakız Adası Depremi’ ve 10 Temmuz 1894’te 7 büyüklüğünde olan ‘İstanbul Depremi’.

1900’lü yıllardan sonra ise 9 Ağustos 1912’de 7.3 büyüklüğünde Trakya’da yaşanan ‘Mürefte Depremi’, 18 Kasım 1919’da 7 büyüklüğünde ‘Ayvalık Depremi’ ve 7 Mayıs 1930’da 7.6 büyüklüğünde ise ‘Hakkari Depremi’ akla ilk gelenler.

Merkez üssü İzmit’in Gölcük ilçesi olarak açıklanan depremin büyüklüğü Richter ölçeğine göre ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi tarafından 7.6, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi tarafından ise 7.8 olarak ölçülmüştü. Fakat zaman geçtikçe yapılan incelemeler ve araştırmalar sonrası, bugün genel olarak depremin büyüklüğü, 7.4 olarak kabul ediliyor ve bu ölçü kullanılıyor. Gölcük depreminden 24 yıl geçti. Daha çok hazırlanmalıyız.